CZYTELNICTWO GMINNE

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy

50 531

Liczba woluminów i audiobooków w 2021 r.

5 500

Nowe tytuły książek papierowych w 2021 r.

78

Nowe tytuły

audiobooków w 2021 r.

60 tys.

Dostęp do bazy ebooków i audiobooków (Legimi) w 2021 r.

3 440

Liczba użytkowników
w 2021 r.

49 303

Liczba wypożyczeń książek tradycyjnych w 2021 r.

14

Liczba dostępnych czytników książki elektronicznej w 2021 r.

5 483

Liczba przeczytanych ebooków i odsłuchanych audiobooków w bazie Legimi w 2021 r.


Dotacja podmiotowa dla Biblioteki
publicznej
w 2021 r.

1 350 000

-3,57%

do roku 2020


60 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy.


W 2021 r. obchodzono sześćdziesięciolecie działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy. Z tej okazji zaplanowano spotkania autorskie, zorganizowano: plebiscyt „60 książek na 60-lecie GBP w Czernicy”, konkurs na ex-libris upamiętniający 60-tą rocznicę oraz występy teatrzyku kukiełkowego.




W 2021 r. nagrodziliśmy czytelników zaangażowanych w działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy. Z powodu pandemii uroczystość odbyła się w trzech placówkach w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Chrząstawie. Czytelnicy otrzymali statuetki, upominki i gry planszowe.




najważniejsze wydarzenia biblioteczne w 2021 r.



Spotkania autorskie w formie on-line:

      • spotkanie z podróżniczką Moniką Radzikowską w Filii nr 1 w Kamieńcu Wrocławskim,

      • spotkanie z olimpijką Urszulą Włodarczyk w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, w Dobrzykowicach (spotkanie poprowadzili: Dyrektor Biblioteki Małgorzata Ligarska oraz Wójt Gminy Czernica - Włodzimierz Chlebosz).

Zdjęcie przedstawia dwa stosy książek.
Zdjęcie przedstawia młodzież w sali.

Spotkania autorskie na żywo - spotkania dla dzieci:

      • z Robertem Maciągiem - w Filii nr 2 w Chrząstawie Wielkiej (spotkanie dla uczniów),

      • z Krzysztofem Petkiem w Filii nr 3 w Nadolicach Wielkich (2 spotkania - jedno dla uczniów, drugie dla dorosłych),

      • z Łukaszem Wierzbickim w ZSP w Dobrzykowicach (spotkanie dofinansowane ze środków DKK),

      • z Marcinem Koziołem w Ratowicach (dla dzieci z klas 1-3).


Spotkania autorskie na żywo - spotkania dla dorosłych:

      • z Arkadym Pawłem Fiedlerem w Filii w Kamieńcu Wrocławskim,

      • z Maciejem Henem w bibliotece głównej w Czernicy.


Zdjęcie grupowe osób z aktorami w strojach teatralnych.


Narodowe Czytanie

W 2021 r. Narodowe Czytanie odbyło się w Dobrzykowicach. Czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W roli głównej wystąpiły panie z „Modowego Wehikułu Czasu” oraz mieszkańcy gminy.


Logo projektu "Academica".

Projekt „Academica”

Udostępniono czytelnikom bezpłatną cyfrową bazę publikacji naukowych „Academica”.



„Zakodowane w emotkach”

W ramach utrzymania kontaktów z czytelnikami oraz promocji czytelnictwa na profilach poszczególnych bibliotek przez siedem tygodni ukazywały się zaszyfrowane tytuły książek. Zwycięzcy konkursu otrzymywali książki oraz materiały reklamowe biblioteki.


Zdjęcie przedstawia dziewczynkę czytającą książkę.


„Młodzież czyta i recenzuje”

Cykl recenzji książek pisanych przez młodzież publikowany na stronie biblioteki. W 2021 r. ukazało się 7 recenzji.


Dyskusyjny Klub Książki

Cykliczne spotkania członków Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i dla dorosłych w bibliotekach w Czernicy, Kamieńcu Wrocławskim, Ratowicach i Nadolicach Wielkich.

Mała Książka - Wielki Człowiek”

Projekt promujący czytelnictwo wśród najmłodszych, skierowany do dzieci przedszkolnych, w którym uczestniczą wszystkie biblioteki. W latach 2020/2021 zapisano do bibliotek i obdarowano książeczkami blisko 300 dzieci w wieku przedszkolnym.

Lekcje biblioteczne i wycieczki dzieci najmłodszych do bibliotek

Wszystkie biblioteki współpracują ze szkołami i przedszkolami znajdującymi się w danej miejscowości, realizują szkolenia z zakresu podstaw korzystania z biblioteki i inne czytelnicze zgodnie z harmonogramem ustalonych wcześniej spotkań.

Zdjęcie przedstawia lekcje w sali bibliotecznej.

Lekcje biblioteczne i wycieczki dzieci najmłodszych do bibliotek

Książka pt "Książką połączeni czyli przedszkolak idzie do biblioteki".

Mała Książka - Wielki Człowiek



najważniejsze inicjatywy kulturalne w 2021 r.



Projekt „Klimatyczna biblioteka”

Filie GBP: w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Dobrzykowicach podjęły inicjatywę edukacji ekologicznej czytelników i mieszkańców gminy. Powstały filmy o wtórnym wykorzystaniu odpadów, a z księgozbioru zostały wydzielone książki o tematyce ekologicznej


Zdjęcie przedstawia warsztaty ekologiczne.

“GOZpodarne wyzwanie”

Pozyskano 5 tys. zł z programu “GOZpodarne wyzwanie” organizowanego przez Stena Recykling. Zorganizowano składający się z 27 spotkań cykl warsztatów o tematyce ekologicznej realizowanych w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Dobrzykowicach. Były to zajęcia rękodzielniczo-edukacyjne takie jak: budowanie domków dla owadów, ekodzierganie na szydełku i na maszynach, robienie kosmetyków naturalnych, podstawy hydroponiki, montowanie zbiorników na deszczówkę i segregowanie odpadów. Zakupiono nowości wydawnicze, powstały filmy promocyjne z tej części działania.


Grafika ,,Męski Punkt Czytania".


„Męski punkt czytania”

Z inicjatywy jednego z czytelników uruchomiono podcast, na którym można odsłuchać recenzje książek. Podcasty można słuchać: Anchor.fm oraz na platformach; Spotify, Breaker, RadioPublic, GooglePodcast, Youtube.


Grafika ,,Bierzemy udział w akcji Żonkile".


„Akcja Żonkile”

Wszystkie placówki biblioteczne wzięły udział w „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Pollin. To ważny projekt społeczno-edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Działanie polegało na obdarowywaniu czytelników żonkilami: żywymi i papierowymi oraz zachęcenie do zapoznania się z książkami o tematyce powstańczej.


Zdjęcie przedstawia młodzież uczestniczącą w warsztatach.


Warsztaty komiksu

Ponad dwugodzinne warsztaty dla młodzieży z Gminy Czernica z wykładowcą Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego, karykaturzystą, ilustratorem i autorem komiksów Szymonem Telukiem.


Spotkanie z aktorką Teatru Polskiego - Kingą Preis.

Spotkanie z aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu - Kingą Preis, które odbyło się w Nadolicach Wielkich w restauracji „Smak i Styl”.

Spotkanie z Ewą Chwałko, Polką która przeszła Łuk Karpat.

Spotkanie z Ewą Chwałko - mieszkanką Jeszkowic, która jako pierwsza Polka przeszła samotnie Łuk Karpat.


Zdjęcie przedstawia osoby trzymające gitary.

Gitarowy Rekord Świata

W maju nakręcono film promujący akcję bicia „Gitarowego Rekordu Świata” oraz bibliotekę jako miejsce spotkań miłośników muzyki. 19 czerwca w Nadolicach Wielkich zorganizowano lokalne bicie Gitarowego Rekordu Świata. Uczestnicy na miejscu za pośrednictwem Internetu rejestrowali się na wydarzenie oraz mieli możliwość wzięcia udziału w biciu rekordu poprzez transmisję internetową.


Zdjęcie przedstawia dzieci wędrujące przez ścieżkę leśną.

Gra terenowa w Chrząstawie

Bezpośrednio po otwarciu Filii nr 2 w Chrząstawie Wielkiej w tymczasowej lokalizacji w Chrząstawie Małej zorganizowano dla uczniów jednej z klas grę terenową rozgrywającą się w przestrzeni wokół siedziby biblioteki. Zabawa miała na celu promocję czytelnictwa oraz zapoznanie uczniów z nową lokalizacją.


Grafika ,,TikTok".


TikTok

Kolejna filia biblioteki: filia nr 4 w Ratowicach, uruchomiła swoje konto na TikToku. Profil w krótkim czasie zyskał 5 tys. obserwujących. Wszystkie filmy tam publikowane mają na celu promocję czytelnictwa i biblioteki.


Zdjęcie przedstawia Panią trzymającą kukiełki.

Teatr w bibliotece

Projekt skierowany był do dzieci przedszkolnych i ich rodziców, a realizowany we wszystkich placówkach przez cały rok dzięki współpracy z Panią Teatrzyk. Niespodziewanym gościem takie spotkania w Kamieńcu Wrocławskim i Chrząstawie Wielkiej była pisarka Magdalena Zarębska.


Zdjęcie przedstawia osoby siedzące w sali bibliotecznej.


Warsztaty fotograficzne z Magdaleną Obszarny

Kolejna edycja popularnych warsztatów prowadzonych przez dziennikarkę, mieszkankę gminy Magdalenę Obszarny, a zawierających zajęcia teoretyczne, warsztatowe i plenerowe. Efektem końcowym był wernisaż oraz wydanie kalendarza ściennego.


Zdjęcie przedstawia dzieci z latarkami.


Wakacje i „Noc w bibliotece”

W Filii w Nadolicach Wielkich w okresie wakacyjnym odbył się tygodniowy cykl zajęć dla dzieci w wieku szkolnym. Wśród atrakcji: wycieczka rowerowa, escape room, zabawy na placu zabaw.


Zdjęcie przedstawia dzieci wykonujące prace plastyczne.

Warsztaty dla dzieci w bibliotece w Chrząstawie Wielkiej

Jesienne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci odbywały się systematycznie dwa razy w miesiącu od października do grudnia w Filii Chrząstawa Wielka, ich uczestnicy poznawali różne formy i techniki plastyczne, oraz metody recyklingu materiałów.


Zdjęcie przedstawia bawiące się w sali malutkie dzieci.


Słowacki Teatr „Haliganda”

Filia w Nadolicach Wielkich gościła słowacki Teatr „Haliganda”. Spektakl był połączony z warsztatami dla dzieci w wieku od pół roku do 3 lat oraz ich rodziców.


Zdjęcie przedstawia osoby siedzące w sali.

„Światowy Dzień Kawy” i „Światowy Dzień Czekolady”

Oferta skierowana do uczestniczek warsztatów rękodzielniczych - oprócz prezentacji, gier i zabaw przygotowano degustację kawy oraz konkurs dla smakoszy czekolady. Kawę zapewniła firma Music Beach Bar. Obie imprezy odbyły się w bibliotece w Czernicy.


Zdjęcie przedstawia kobiety wykonujące ozdoby świąteczne.

”Przy kawie nie tylko…”

Warsztaty rękodzieła dla pań oraz seniorów - decoupage, robótki szydełkowe, tworzenie ozdób świątecznych oraz rozmowy o książkach - w Filiach w Dobrzykowicach, Kamieńcu Wrocławskim i w bibliotece głównej w Czernicy.