CZYTELNICTWO GMINNE
Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy
50 531
Liczba woluminów i audiobooków w 2021 r.
5 500
Nowe tytuły książek papierowych w 2021 r.
78
Nowe tytuły
audiobooków w 2021 r.
60 tys.
Dostęp do bazy ebooków i audiobooków (Legimi) w 2021 r.
3 440
Liczba użytkowników
w 2021 r.
49 303
Liczba wypożyczeń książek tradycyjnych w 2021 r.
14
Liczba dostępnych czytników książki elektronicznej w 2021 r.
5 483
Liczba przeczytanych ebooków i odsłuchanych audiobooków w bazie Legimi w 2021 r.
Dotacja podmiotowa dla Biblioteki
publicznej w 2021 r.
1 350 000 zł
-3,57%
do roku 2020
W 2021 r. obchodzono sześćdziesięciolecie działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy. Z tej okazji zaplanowano spotkania autorskie, zorganizowano: plebiscyt „60 książek na 60-lecie GBP w Czernicy”, konkurs na ex-libris upamiętniający 60-tą rocznicę oraz występy teatrzyku kukiełkowego.
W 2021 r. nagrodziliśmy czytelników zaangażowanych w działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy. Z powodu pandemii uroczystość odbyła się w trzech placówkach w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Chrząstawie. Czytelnicy otrzymali statuetki, upominki i gry planszowe.
najważniejsze wydarzenia biblioteczne w 2021 r.
Spotkania autorskie w formie on-line:
spotkanie z podróżniczką Moniką Radzikowską w Filii nr 1 w Kamieńcu Wrocławskim,
spotkanie z olimpijką Urszulą Włodarczyk w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, w Dobrzykowicach (spotkanie poprowadzili: Dyrektor Biblioteki Małgorzata Ligarska oraz Wójt Gminy Czernica - Włodzimierz Chlebosz).
Spotkania autorskie na żywo - spotkania dla dzieci:
z Robertem Maciągiem - w Filii nr 2 w Chrząstawie Wielkiej (spotkanie dla uczniów),
z Krzysztofem Petkiem w Filii nr 3 w Nadolicach Wielkich (2 spotkania - jedno dla uczniów, drugie dla dorosłych),
z Łukaszem Wierzbickim w ZSP w Dobrzykowicach (spotkanie dofinansowane ze środków DKK),
z Marcinem Koziołem w Ratowicach (dla dzieci z klas 1-3).
Spotkania autorskie na żywo - spotkania dla dorosłych:
z Arkadym Pawłem Fiedlerem w Filii w Kamieńcu Wrocławskim,
z Maciejem Henem w bibliotece głównej w Czernicy.
Narodowe Czytanie
W 2021 r. Narodowe Czytanie odbyło się w Dobrzykowicach. Czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W roli głównej wystąpiły panie z „Modowego Wehikułu Czasu” oraz mieszkańcy gminy.
Projekt „Academica”
Udostępniono czytelnikom bezpłatną cyfrową bazę publikacji naukowych „Academica”.
„Zakodowane w emotkach”
W ramach utrzymania kontaktów z czytelnikami oraz promocji czytelnictwa na profilach poszczególnych bibliotek przez siedem tygodni ukazywały się zaszyfrowane tytuły książek. Zwycięzcy konkursu otrzymywali książki oraz materiały reklamowe biblioteki.
„Młodzież czyta i recenzuje”
Cykl recenzji książek pisanych przez młodzież publikowany na stronie biblioteki. W 2021 r. ukazało się 7 recenzji.
Dyskusyjny Klub Książki
Cykliczne spotkania członków Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i dla dorosłych w bibliotekach w Czernicy, Kamieńcu Wrocławskim, Ratowicach i Nadolicach Wielkich.
„Mała Książka - Wielki Człowiek”
Projekt promujący czytelnictwo wśród najmłodszych, skierowany do dzieci przedszkolnych, w którym uczestniczą wszystkie biblioteki. W latach 2020/2021 zapisano do bibliotek i obdarowano książeczkami blisko 300 dzieci w wieku przedszkolnym.
Lekcje biblioteczne i wycieczki dzieci najmłodszych do bibliotek
Wszystkie biblioteki współpracują ze szkołami i przedszkolami znajdującymi się w danej miejscowości, realizują szkolenia z zakresu podstaw korzystania z biblioteki i inne czytelnicze zgodnie z harmonogramem ustalonych wcześniej spotkań.
Lekcje biblioteczne i wycieczki dzieci najmłodszych do bibliotek
Mała Książka - Wielki Człowiek
najważniejsze inicjatywy kulturalne w 2021 r.
Projekt „Klimatyczna biblioteka”
Filie GBP: w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Dobrzykowicach podjęły inicjatywę edukacji ekologicznej czytelników i mieszkańców gminy. Powstały filmy o wtórnym wykorzystaniu odpadów, a z księgozbioru zostały wydzielone książki o tematyce ekologicznej
“GOZpodarne wyzwanie”
Pozyskano 5 tys. zł z programu “GOZpodarne wyzwanie” organizowanego przez Stena Recykling. Zorganizowano składający się z 27 spotkań cykl warsztatów o tematyce ekologicznej realizowanych w Kamieńcu Wrocławskim, Nadolicach Wielkich i Dobrzykowicach. Były to zajęcia rękodzielniczo-edukacyjne takie jak: budowanie domków dla owadów, ekodzierganie na szydełku i na maszynach, robienie kosmetyków naturalnych, podstawy hydroponiki, montowanie zbiorników na deszczówkę i segregowanie odpadów. Zakupiono nowości wydawnicze, powstały filmy promocyjne z tej części działania.
„Męski punkt czytania”
Z inicjatywy jednego z czytelników uruchomiono podcast, na którym można odsłuchać recenzje książek. Podcasty można słuchać: Anchor.fm oraz na platformach; Spotify, Breaker, RadioPublic, GooglePodcast, Youtube.
„Akcja Żonkile”
Wszystkie placówki biblioteczne wzięły udział w „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Pollin. To ważny projekt społeczno-edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Działanie polegało na obdarowywaniu czytelników żonkilami: żywymi i papierowymi oraz zachęcenie do zapoznania się z książkami o tematyce powstańczej.
Warsztaty komiksu
Ponad dwugodzinne warsztaty dla młodzieży z Gminy Czernica z wykładowcą Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego, karykaturzystą, ilustratorem i autorem komiksów Szymonem Telukiem.
Spotkanie z aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu - Kingą Preis, które odbyło się w Nadolicach Wielkich w restauracji „Smak i Styl”.
Spotkanie z Ewą Chwałko - mieszkanką Jeszkowic, która jako pierwsza Polka przeszła samotnie Łuk Karpat.
Gitarowy Rekord Świata
W maju nakręcono film promujący akcję bicia „Gitarowego Rekordu Świata” oraz bibliotekę jako miejsce spotkań miłośników muzyki. 19 czerwca w Nadolicach Wielkich zorganizowano lokalne bicie Gitarowego Rekordu Świata. Uczestnicy na miejscu za pośrednictwem Internetu rejestrowali się na wydarzenie oraz mieli możliwość wzięcia udziału w biciu rekordu poprzez transmisję internetową.
Gra terenowa w Chrząstawie
Bezpośrednio po otwarciu Filii nr 2 w Chrząstawie Wielkiej w tymczasowej lokalizacji w Chrząstawie Małej zorganizowano dla uczniów jednej z klas grę terenową rozgrywającą się w przestrzeni wokół siedziby biblioteki. Zabawa miała na celu promocję czytelnictwa oraz zapoznanie uczniów z nową lokalizacją.
TikTok
Kolejna filia biblioteki: filia nr 4 w Ratowicach, uruchomiła swoje konto na TikToku. Profil w krótkim czasie zyskał 5 tys. obserwujących. Wszystkie filmy tam publikowane mają na celu promocję czytelnictwa i biblioteki.
Teatr w bibliotece
Projekt skierowany był do dzieci przedszkolnych i ich rodziców, a realizowany we wszystkich placówkach przez cały rok dzięki współpracy z Panią Teatrzyk. Niespodziewanym gościem takie spotkania w Kamieńcu Wrocławskim i Chrząstawie Wielkiej była pisarka Magdalena Zarębska.
Warsztaty fotograficzne z Magdaleną Obszarny
Kolejna edycja popularnych warsztatów prowadzonych przez dziennikarkę, mieszkankę gminy Magdalenę Obszarny, a zawierających zajęcia teoretyczne, warsztatowe i plenerowe. Efektem końcowym był wernisaż oraz wydanie kalendarza ściennego.
Wakacje i „Noc w bibliotece”
W Filii w Nadolicach Wielkich w okresie wakacyjnym odbył się tygodniowy cykl zajęć dla dzieci w wieku szkolnym. Wśród atrakcji: wycieczka rowerowa, escape room, zabawy na placu zabaw.
Warsztaty dla dzieci w bibliotece w Chrząstawie Wielkiej
Jesienne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci odbywały się systematycznie dwa razy w miesiącu od października do grudnia w Filii Chrząstawa Wielka, ich uczestnicy poznawali różne formy i techniki plastyczne, oraz metody recyklingu materiałów.
Słowacki Teatr „Haliganda”
Filia w Nadolicach Wielkich gościła słowacki Teatr „Haliganda”. Spektakl był połączony z warsztatami dla dzieci w wieku od pół roku do 3 lat oraz ich rodziców.
„Światowy Dzień Kawy” i „Światowy Dzień Czekolady”
Oferta skierowana do uczestniczek warsztatów rękodzielniczych - oprócz prezentacji, gier i zabaw przygotowano degustację kawy oraz konkurs dla smakoszy czekolady. Kawę zapewniła firma Music Beach Bar. Obie imprezy odbyły się w bibliotece w Czernicy.
”Przy kawie nie tylko…”
Warsztaty rękodzieła dla pań oraz seniorów - decoupage, robótki szydełkowe, tworzenie ozdób świątecznych oraz rozmowy o książkach - w Filiach w Dobrzykowicach, Kamieńcu Wrocławskim i w bibliotece głównej w Czernicy.